Fırat Sobutay 14 Ağustos 1987’de Adana’da doğmuştur. Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitiminde sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi almıştır.

Fırat Sobutay‘ın sesi çok güzeldir ve Adanalı olmasından dolayı güzel adana şivesi de yapabilmektedir. Sonrasında aynı bölümde okuduğu Sezgi Kızılöz ile evlenmiştir ve Pera isminde bir kızı vardır.

Birçok televizyon dizisi ve sinema filminde oynamıştır. Sonrasında ise çok büyük bir kitlesi bulunan Mediacraft ekibine katılmıştır. Oha Diyorum ve YapYap gibi Mediacraft YouTube kanallarında video yüzü olmuştur. Komik ve neşeli kişiliği ile birçok insan tarafından sevilmiştir.

7 Haziran 2018 tarihinde kendi bireysel kanalını açmıştır. 17 Temmuz 2018’de ilk videosunu yayınlamıştır. Kanalında eğlenceli videolar, fiyat karşılaştırmaları ve rekor denemeleri gibi videolar paylaşmaktadır.

20 Nisan 2019’da yaptığı tarz değişikliği ile yeniden gündem olmuştur. Özel bir yöntemle kendine saç ektirmiş ve kilo vermiştir. Yeni tarzı birçok kişi tarafında beğeni almıştır.

Fırat Sobutay, birçok sosyal medya mecrasını aktif olarak kullanmaktadır. YouTube ve Instagram’da büyük bir kitleye sahiptir. Mediacraft YouTube kanalları Oha Diyorum ve YapYap kanallarında hem de kendi bireysel kanalında videolara devam etmektedir.