Tüm Dünyaya yayılan CODVID-19 salgını nedeniyle birçok insan gündelik hayatından etkilenmiş, önlemini evde kalarak dezenfektan, maske vb. şeyler ile almaktadır.

Türkiye’de ve diğer birçok ülkede cerrahi maskelerin insanlara yetmemesi veya satıcıların bu durumdan faydalanıp fahiş fiyatlar koyarak maskeleri satışa çıkarması, insanların bu maskelere ulaşmasına engel olmuştu.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 37 meslek lisesine altyapı yatırımı yaptıklarını, 37 meslek lisesininde üretime geçtiğini ve ayda 2 milyon maske üreteceklerini açıkladı.

Deneme üretimleri tamamlandı. Kısa sürede ilk maskeler üretildi. İhtiyaçları karşılayabilmek için üretim yapan meslek lisesi sayımızı 50’ye çıkarttık. Üç özel eğitim meslek okulumuz da üretim yapmak istedi ve 50 okula onları da dahil ettik. Üretim kapasitemizi hesapladık. Ayda yaklaşık 2 milyon cerrahi maske üretebilecek durumdayız. Bu süreçte, bu projenin içeriğini Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzle değiştirdik ve üretilen cerrahi maskelerin öncelikli olarak yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştırılması kararı aldık. Bu süreci başarıyla yürüten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze, projede yer alan ve büyük emek veren tüm yöneticilerimize, öğretmen ve öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum. ” 

Mahmut Özer

Bu üretilen maskeler yaşlı ve ihtiyaç sahip ailelere ücretsiz verileceğide söylendi.

Sizde sevdikleriniz ve sağlığınız için #evdekal ın

Editörün Notu