Geçtiğimiz haftalarda ülkemizi de etkileyen Korona Virüsüyle birlikte birçok insan virüsten korunma amacıyla evlerinden çıkmama kararı almıştı.

Herhangi bir dışarı çıkma yasağı gelmese de insanların çoğu evlerinden çıkmayarak virüs vakasını minumuma indirmekte. Ancak 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan insanlara CODVID-19 virüsü bulaşma riski ve bu virüsü atlatamama olasılığı yüksek olduğundan dolayı bu kişilerin dışarıya çıkması yasaklanmıştı.

Erzincan valisi Ali Arslantaş sosyal medya hesabından “Bu yasağa uymayan kişilerin 3150 TL para cezasına çarptırılacağını ve TCK’nın 195. maddesi uygulanarak suç duyurusunda bulunulacağını” açıkladı.

TCK’nın 195. maddesi

Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

şeklindedir.

Bu kişilerin ihtiyaç durumu halinde ALO 112-155-156 numaralarını arayarak ihtiyaçlarını giderebileceklerini de sosyal medyadan paylaştığı açıklamada yer vermiştir.

Sizde sevdikleriniz ve sağlığınız için #evdekal ın.

Editörün Notu