Türkiye koronavirüs ile mücadele aşamasında ‘normalleşme süreci’ içinde olduğumuzu ve pazar yerleri, Alış-Veriş Merkezleri, taksiler, kuaförler gibi hizmet sektörleri tekrardan hizmet vermeye başladığını biliyoruz. Bazı illere ise maske takma zorunluluğu getirildi. Hangi illerde geçerli olduğunu yazımızda sizler için derledik.

Bu ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ sürecinde bazı illerde Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan karar ile maske kullanımı sokağa çıkıldığında mecbur hale getirildi. Peki hangi illerimiz de bu karar alındı?

Afyonkarahisar, Adıyaman, Sakarya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Karabük, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmama kararı verdi.

Bu kararlara ve tedbirlere uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Bu kanuna göre: Yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.