YouTube’un yıllardır tam olarak işlevsel olmayan izlenme sayacı bir takım algoritmalara sahip.

Anlık olarak yüksek sayılarda izlenme gelmesi durumunda görüntülenmelerin sahte olup olmadığını doğrulayan bir algoritma devreye girer. Bu nedenle bir anda gelen yüksek sayıdaki izlenme sayısı herkese açık olarak sayaçta yer edinmez. Ancak videoyu yükleyen kullanıcı izlenme sayısını gerçek zamanlı olarak görebilir. Bu algoritma izleyenlerin sahte olmadığını doğrularsa sayaç tam olarak görüntülenme sayısını gösterir.

Gerçek zamanlı verilerin, videolarınızın potansiyel izlenme etkinliği hakkında yol gösterici bilgiler sunması beklenmekte ve amaçlanmaktadır. Bu nedenle, veriler farklı şekilde doğrulandığı için videonun izlenme sayfasında gösterilen verilerde tutarsızlıklar görebilirsiniz.
Bu rapor size yeni yayınladığınız videoların performansıyla ilgili önceden analiz sunabilir ve videoların tanıtım stratejisini geliştirmek amacıyla değiştirmenize yardımcı olabilir. Bu verileri her bir videonun raporlarında da görebilirsiniz.

YouTube’un Resmi Açıklaması

Bu nedenle bazı yüksek izlenme alan videoların yayınlandığı ilk gün beğenme oranı izlenme oranından yüksek olması gözlemlenebilir. Bu durum videoya bot atıldığını direkt olarak kanıtlayamaz. YouTube’un algoritması spam kullanıcı aracılığı ile bot atılmasını engelleyebilen en güçlü yapay zekadır. Ancak farklı IP üzerinden bir takım kullanıcı havuzları ile çok zahmetli ve çok maliyetli bir yol ile sahte izlenme sağlanabilir.

Bu durumlarda da YouTube durumun farkına varmakta zorlanmaz ve herkese açık olan ortalama izlenme süresi ismi verilen bir istatistik ile videonun toplam izleyici sayısının, toplam izlenme süresine bölünmüş hali olayı gün yüzüne çıkarabilir.

Sonuç olarak hakim olmadığınız konularda kolay kolay yorum yapmamanız sizleri yüceltir.