Ülkemizin yeni yerli ve milli otomobil üretme projesinde şok bir gelişme yaşandı. Kasım 2017’de bu işin temellerini atmak amacıyla 5 büyük teknoloji firması bir araya gelmişlerdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu yapılan projede bu büyük firmalar için “5 Babayiğit” tanımı yapılmıştı. Proje ilerlerken bu 5 babayiğit firmalardan biri geri adım attı.

İlk olarak Kasım 2017‘de kamuoyuna açıklanan %100 yerli ve milli otomobil üretme çalışmalarında büyük bir gelişme yaşandı. Tamamen elektrikle çalışması planlanan ve birçok modelle birlikte gelmesi istenen yerli otomobilimizde, ülkemizin en büyük teknoloji firmaları rol alıyordu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da “5 babayiğit” tanımını yaptığı bu firmalar arasındaki Kök Grup, Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç’ın talebiyle projeden çekildiğini duyurdu. Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’nın haberine göre Kök Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, talebini doğrudan TOGG Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na iletti.

Son kararından önce Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda bulunan Kök Grup’un bu alandaki tecrübeleri ve başarıları gözden kaçırılmayacak kadar büyük. Karsan ve Hexagon gibi otomotiv markalarını barındıran firma, New York taksi ihalesinde de finale kalmayı başarmıştı.

Kök Grup‘un bu kararının Yerli otomobilin geliştirme ve üretim aşamasında derin yaralar alacağı düşünülüyor. Firmanın neden projeden ayrıldığı hakkında bir açıklama bulunmuyor. Kök grup’un yerine gelecek olan firma hakkında da net bir bilgi yok. Yakın zamanda TOGG Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bir açıklama bekleniyor.