Koronavirüs dünyamızı etkisi altına aldı. Hepimiz Çin’in Wuhan eyaletinde çıktığı iddia edilen kovid-19 virüsünden etkileniş durumdayız. Birçok can kaybı yaşanırken evlerimizde oturup olanları seyretmek, sağlık çalışanlarımıza dua edip destek olmaktan başka yapacağımız bir şey kalmadı.

Hepimiz bu günleri bir an önce atlatmak, eski güneşli günlerimize dönmek istiyoruz. Bunu sadece bizdeğil bilim dünyası da istiyor. Onlar, bu beklentilerimizi karşılamak için gece gündüz, hiç uyumadan büyük bir özveriyle çalışıyorlar. 

Koronavirüsün tamamen ortadan kalkması için bir aşının bulunması şart. Dünya Sağlık Örgütü, farklı ülkelerde yürütülen aşı çalışmalarını yakından takip ediyor. 

Son olarak ülkemizde bir aşı geliştirildiğini açıklayan Prof. Dr. Ercümen Ovalı, bu aşının ilk olarak hayvanlar üzerinde deneneceğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü son açıklamasında dünya çapında toplam 83 koronavirüs aşısının geliştirildiğini, bunların sadece 6 tanesinin insanlar üzerinde denenmeye başlandığını belirtti. Açıklamada, “Geliştirilen aşıların 6’sının insanlar üzerinde klinik testleri başladı 6 potansiyel aşının 3’ü Çin’de test ediliyor” ifadelerine yer verildi.