Koronavirüse karşı yürüttüğü çalışmalarla sosyal medyada gündem olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 23 Nisan’da bir televizyon programında yaptığı açıklamaya göre 40 yıl sonra ülkemizde ilk defa bir aşının laboratuvar kısmının tamamlandığı ve bu aşının koronavirüse karşı etkili olabileceğini öne sürdü.

Daha öncesinden koronavirüse karşı 23 Nisan’da müjdeli haberler vereceğini söyleyen Ercüment Ovalı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun! Covid-19’a karşı 2 farklı aşı üretiminin laboratuvar kısmını tamamladık. Sıra hayvan deneylerinde” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada Ovalı: “Kovid-19 inaktif virüs aşısının, preklinik invitro test aşaması tamamlanmış olup, 24 Nisan’da hayvan üzerinde deneylere başlanacaktır. Hayvan deneylerinden sonra faz-1 çalışmaları başlıyor. Gönüllülerde 3 hafta süren yan etki ve antikor oluşturma açılarından değerlendirme yapılıyor. Sonrasında daha geniş bir popülasyonda aşı çalışmaları devam ediyor, yeterli güvenlik ve etkinlik elde edildikten sonra yine çalışma daha da genişletilebiliyor. İdeal koşullarda tüm bunlar, ortalama 3 ayda sonuçlanabilir. Tüm bu aşamalar, Sağlık Bakanlığının onay süreciyle gerçekleşiyor. Peki, başarılı olunamazsa? Pek çok bilimsel araştırmanın başına geldiği gibi hayvan deneylerinde ya da sonrasında istenmeyen bir etki ile karşılaşabiliriz. Bu durumda laboratuvara girer, yine çalışırız” dedi.

Ayrıca Ercüment Ovalı, katıldığı televizyon programında geliştirilen aşının ülkemizde 40 yıl sonra üretilen ilk aşı olduğunun da altını çizdi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın ilgili Twitleri:

Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında yaptığımız araştırma yazısını buradan bulabilirsiniz.