JAXA ve Toyota işbirliği ile üretilecek özel ve çok donanımlı uzay aracının 2030 yılına kadar fırlatılması bekleniyor.

Japonya gözünü uzaya dikmiş durumda. Ve dev Japon firmaları da bunun için çalışmaya başladı. Japonya Uzay Ajansı JAXA ve ortağı Toyota, basınçlı ve güçlendirilmiş Ay aracının 2029’a kadar hazır olacağını açıkladı.

Aracın çok önemli özellikleri bulunuyor. Altı tekerlekli olacak bu araç, güneş enerjisini ve yakıt hücresini kullanarak iki kişiyi 9.900 km boyunca taşıyabilecek kapasiteye sahip olacak. Araç; 6 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde ve 3,6 metre yüksekliğinde olacak. Ayrıca içerisindeki basınç sistemi sayesinde aracın içerisindeki astronotların uzay giysilerine ihtiyacı olmayacak.

Bildiğiniz üzere uzay teknolojilerini üretmek zor ve aynı zamanda ürettiğin ürünün neredeyse hataya müsait olmaması gerekiyor. Bu nedenle bu araç belirli bir takvim çerçevesinde üretim gerçekleştirilecek.

İşte O Takvim

  • 2019 yılı: Ay’ın yüzeyinde sürülecek aracın geliştirilmesi için gerekli olan teknolojik elementleri belirleme, prototip aracın özelliklerini belirleme,
  • 2020 yılı: Her teknolojik element için üretim test aşamaları, prototip aracın üretimi,
  • 2021 yılı: Üretim test parçalarını ve prototip aracı test etme ve değerlendirme,
  • 2022 yılı: 1’e 1 ölçekteki prototip aracın üretimi ve değerlendirilmesi. Ay’ın kutup bölgelerini keşif için gereken sürüş sistemi verilerinin edinilmesi ve test onayı,
  • 2024 yılı: Aracın mühendislik modelinin tasarımı, üretimi ve değerlendirilmesi, asıl uçuş modelinin tasarımı,
  • 2027 yılı: Uçuş modelinin üretim, performans ve kalite testleri.

Teoride bakıldığında araç, insanlardan önce Ay’a ulaşacak ve otomatik sürüşle insanlarla Ay’da buluşacak. JAXA, bu aracı astronotların Ay’ın kutuplarındaki donmuş su arayışına yardım etmesi için kullanmak istiyor. Ajans, ayrıca diğer gezegenlerde kullanılacak teknolojiyi de geliştirmek istiyor.

Eğer bu plan başarılı olursa kesinlikle günümüz ve gelecek yüzyıllar için çok faydalı olacaktır.