Robotlar ve Yazılımlar İnsanların Yerini Almaya Devam Ediyor. Geçtiğimiz Günlerde İlk Örneklerini Japonya ve Çin’de Gördüğümüz Yapay Zekalı Haber Sunucularının Bir Örneğini de Rus Devlet Haber Kanalı Russia-24’da Görmeye Başladık.

Robot ve yapay zeka teknolojileri gelişiyor ve farklı dallarda da görünmeye başlıyor. Bunları oluşturan bizler, hala daha robot ve yapay zekayı nerelerde kullanacağımızı bilemiyoruz. Yeni girişimlerle robot ve yapay zeka teknolojisi haber sunuculuğu ve spikerliği mesleklerine de el atmış durumda.

Önceki Robot Muhabirler

İlk olarak Japonya’da 2014 de yapılan girişimde fiziksel robotlar kullanılmıştı. Diğer çalışanlar da robotlardan memnun kalmış olmalılar ki bu iki robotu meslektaşları olarak benimsemişlerdi.

Japonya’dan sonra da geçtiğimiz aylarda Çin’den bir adım geldi. Harika bir AI (yapay zeka) teknolojisi ile tamamen sanal olarak haber sunucu oluşturulmuş ve kullanılmıştı. Bu konuda büyük bir yol kat etmiş olan proje, bu konuyu yeniden alevlenmişti.

Son adım da Rusya’dan geldi. Russia-24 devlet kanalı TV şovlarını ve yayın akışını otomatikleştirmek için yeni robot haber sunucusunu kullanmaya başladı. Moskova‘nın 700 mil doğusundaki Perm kentinde geliştirilen robot hala daha geliştirme safhasında. Bu gelişmeler robot haber sunucusu fikrini yeniden gündeme getireceğe benziyor.

Peki Alex Neler Yapabiliyor?

BBC’ye göre robot Alex, Promobot’un ortağı Alexei Yuzhakov’un yüzünden modellenmişti. Şu anda sadece yüzündeki bazı noktaları hareket ettirebildiğini söyleyen mühendisleri, Alex‘in bacakları ve vücudu olan başka bir modeli üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Alex‘i geliştirmek için 1 milyondan fazla Rus rublesine (yaklaşık 92.665,56 Türk Lirası) mal olduğu ve Promobot, robot için 12 sipariş aldığını söylüyor. Ancak, robotları kimin satın aldığı ve ne amaç için aldığı kamuya sunulmuyor.

BBC, Alex‘in şimdiye kadar Russia-24 kanalında haber sunduğunu, sunuduğu haberlerin de tarım, nükleer enerji ve makro finans haberleri olduğunu söylüyor. Bunun yanında Moskova’da gerçekleşen bir fuarda teknolojik gelişmelerle ilgili bir yazı okuduğunu söylüyor. Konuşmasında “Bunun Ana Kahramanı Benim” demesi de gözden kaçmıyor.

İnsanlar Alex Hakkında Ne Düşünüyor?

Alex hakkında sosyal medya’da siyasal propaganda yaptığına dair suçlamalar bulunsa da görüntüsüne dair dalga geçen bir topluluk da var. Ülkede çok seveni bulunmasa da hakkında güzel yorumlar yapan kullanıcılar da yok değil.

Dünya Ekonomik Forum’u tarafından yayınlanan yeni bir raporda, robotların 2025 yılına kadar insanlardan yaklaşık 75 milyon iş alabileceğini, ancak o zamana kadar insanlar için yeni meslek grupları ve statüler ortaya çıkacağı kanısına varıldı.

Sizce Robotların Birçok Yerde İnsanların Yerine Geçmesi Nasıl Bir Sonuç Oluşturacaktır?