Kuzey Kore’nin dikta yönetimiyle ünlü olan devlet başkanı Kim Jong-un’un 15 Nisan’dan beri görünmemesi uluslararası medya ve dünya gündeminde birçok spekülasyona neden olmuştu. Siyasi otoritesiyle ülkesinin neredeyse tüm organlarına nüfuz eden böylesine bir başkanın ölümünün sonuçları doğal olarak akıllara tek bir soruyu getirmişti. Sonraki Kim kim?

Kim ailesinden öne çıkan figürler…

Bir diğer önemli nokta ise bu kişinin kız kardeşi olma olasılığı. Açıkcası ülkeyi 72 yıldır yöneten Kim ailesinden koltuğa geçebilecek üç kilit isim öne çıkıyor. Bunlardan birisi Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong. Siyasete erken yaşta gösterdiği ilgi nedeniyle kendini bu kulvara sokmaya başaran Kim Yo-jong, 32 yaşında olmasının yanı sıra Politbüro’nun yedek üyesi ve Kore İşçi Partisi’nin Tanıtım ve Enformasyon Bölümü başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Nitekim, kadın olması sebebiyle başkanlığı pek de beklenmeyen Kim Yo-jong, Kuzey Kore gibi ataerkil bir ülkede varis olarak gözükmüyor.

Aile içerisinden öne çıkan bir diğer figür ise Kim Jong-un’un abisi Kim Jong-chul. Kendisinin Kim Jong-un ile olan kanbağı dışında pek öne çıktığı söylenemez. Ülkedeki birkaç etkinlikte yaptığı konuşmaların dışında halk önüne çok çıkmıyor. Bu sebeple aykırı bir durum olmadığı sürece başkanlığa talip olmayacağı düşünülüyor.

Kim ailesinde çember daraldı. Yoksa sonraki Kim, Kim ailesinden olmayacak mı?

Sonuncusu ise Kim Jong-un’un babası Kim Jong-il’in üvey kardeşi Kim Pyong-il. Geçtiğimiz birkaç on yılda Avrupa’daki elçilik görevlerinin ardından geçen yıl ülkeye dönen Kim Pyong-il’in bu tür bir yarışa girmesi için yeterli bağlantısı olmadığı düşünülüyor.

Etkin bir siyasi figür: Choe Ryong-hae

Aile dışındaki en güçlü insanlardan biri olarak görülen Choe Ryong-hae, ülkenin birçok siyasi ve bürokratik kurumunda görevlerde bulunmuş ve adını öne çıkarmayı başarmıştır. Şu anda Politbüro başkanlığında oturuyor ve aynı zamanda Devlet İşleri Komisyonu’nun ilk başkan yardımcısı olarak görev yapmakta ve aynı zamanda uluslararası ilişkilerde Kuzey Kore’yi temsil ediyor. Bu eylemleri genel bir perspektiften bakıldığında Choe Ryong-hae’nin yıldızını rakipleri arasında parlatıyor.

İstibahrat şefleri, öne çıkan politikacılar…

Velhasıl siyasi ve ailevi figürlerin yanı sıra, askeriyenin de önemli isimleri aynı denklem içerisinde değerlendiriliyor. Örnek vermek gerekirse, ülkenin birçok istihbarat işlerini yürütmüş, Güney Kore Keşif Departmanı’ndan sorumlu general Kim Yong-chol bu isimlerden sadece birisi. Zamanında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmüş ve Trump-Kim görüşmelerinin önünü açmıştır. Nitekim şu an ABD ile gelinen kriz ve çöküş noktası bu çabalarını boşa çıkarmış gibi gözüküyor. Fakat etkisinin halk arasında halen devam ettiği de yadsınamaz bir gerçek…

Bir diğer aday ise, Devlet İşleri Komisyonu’nda aktif olarak görevini icra eden Kabinenin başbakanı olan Kim Jae-ryong. Endüstri alanlarında gösterdiği ivme ile yıldızı parlayan Kim Jae-ryong’un ayrıca ülkenin en önemli sert politika araçlarında biri olan nükleer sanayide de etkili bir isim olduğu, söz konusu nükleer sistemlerin kurulduğu eyaletlerin yöneticiliğini yaptığı biliniyor. Her ne kadar özel hayatı hakkında, yukarıdaki diğer figürler gibi pek bilgi mevcut olmasa da, uluslararası siyasetçiler böylesi bir yarış için yeterli bir imaj çizmiş olduğunu belirtiyor.

Velhâsıl…

Sonuç olarak, başkanlık portresi içine birçok figür girmiş durumda. Bunlar içerisinde ailevi birtakım isimlerin olmasının yanı sıra, askeri ve bürokratik isimlerde denkleme girmiş gözüküyor. Kimin koltuğa oturacağı ise şu an için maalesef belirsiz fakat kim olursa olsun, sosyalist dikta geleneğinin bozulmayacağı düşünülüyor.