Kanser Günümüzün En büyük Sağlık Sorunlarından Birisi Diyebiliriz. Uzun Zamandır Sayısız Araştırma ve Tedavi Çeşitleri Yapıldı. Bu Sefer İse İsveçli Bilim Adamları Daha Farklı Bir Araştırma İle Karşımıza Çıkıyor.

Günümüzde birçok kanser çeşidi hızla çoğalıyor ve her yaştan insana bulaşabiliyor. Birçok organda ve yapıda ortaya çıkabilen kanser hücreleri birçok ölümün ve kalıcı hasarın nedeni olabiliyor.

Araştırmaların neredeyse tamamı kanserin yapısı ve tedavisi yönünde olurken bu sefer bilim insanları farklı bir şeyi araştırdı. İsveç’te bulunan Karolinska Enstitüsü çatısı altında bilim insanları, kan grupları ile kanserin bir bağlantısı olup olmadığını araştırdı. Bilim insanları uzun araştırmalar sonucu bir sonuca vardılar.

35 yıl boyunca düzenli muayene edilen bir milyondan fazla insan üzerinde yapılan araştırmada kanser olma olasılığının kan grupları arasındaki bağlantı ortaya çıktı. Birçok yeni bilgiye de ulaşan bilim insanları sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

Kanser’e En Dayanıklı Kan Grubu

Araştırmalar üzerine “0” kan grubunun en az kanser olma olasılığına sahip kan grubu olduğu bilgisine varıldı.

Diğer Kan Gruplarının Kanser Olma Olasıkları

“A” kan grubunun mide kanseri olma olasılığının,
“AB” ve “B” kan gruplarının ise pankreas kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğu söylenildi.

Araştırmaların sonunda bilim insanları Alkol ve steroid olmayan iltihap ilaçlarının  kansere yakalanma olasılığını hayli yükselttiğini, sigaranın da bu etkiyi insanlar üzerinde yaptığına değindi.