Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda göstericilerin havalimanını basması üzerine bütün uçuşlar iptal edildi.

Yönetime karşı olan insanların, toplanıp protesto etmesinden dolayı Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nın gidiş/geliş seferleri iptal edildi.

Ancak Chek-in işlemleri halledilmiş olan yolcuların seferleri iptal edilmedi.

Geçtiğimiz Pazar günü protestocu grup, polis tarafından ekipmanlar ile birlikte protestoyu engellemeye çalışmasına oldukça sinirlenmiş durumdalardı. Polisin protestoya müdahale etmesinden hemen sonra gözü kanayan bir kadın sosyal medyada gündeme geldi. İnsanlar polise sert tepki gösterdi, bu tepkiyi de ertesi gün gözlerine bandaj takarak desteklediler.

Hong Kong Emniyet Müdür Yardımcısının yaptığı açıklamada bu protestoyu “terörizm” olarak nitelendirdi.

Peki İnsanlar Neden Gösteri Yapmakta?

Suç işlediklerinden şüphelenilen insanların Çin’e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı Hong Kong’da halk tarafından oldukça tepki görmüştü. Tasarı askıya alınsa da, tepkiler sona ermedi ve Hong Kong’un Çin’in boyundurluğuna girmesine dönük bir eyleme dönüşmesi sonucu bu gösterilere yol açtı.

Uzun yıllardır tarihe merak salan birisiyim. Geçtiğimiz sene Çin’li bir şirkette çalışırken, Çin tarihini de biraz araştırdım. 1800’lü yıllarda İngiltere’nin uyguladığı ‘Toplum Uyuşturma’ hareketinin sonuçları Çin ve Hong Kong bölgesinin en büyük sorunlarından birisiydi. Her zaman en üst konumda olmak isteyen bazı devletlerin koltuğu başka devletlere kaptırma korkusu, hızlı yükselişe geçen devletlerin başına çorap örülmesini sağlamıştır.

Burak KOSAR

Göstericiler Amerikan Marşı Söyleyerek Bayrak Sallıyor!

Çin’deki Yüz Tanıma Sistemlerini Lazer Kullanarak Devredışı Bırakıyorlar!

Polis Göstericilere Karşı Yoğun Karşılık Veriyor!