Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, televizyonda yaptığı açıklamada Haziran ayında 65 yaş üstü ve 20 aş altı için sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceğine dair konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından televizyonlarda açıklamalarda bulundu. Bakan Koca haziran ayında da sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceğine dair şu sözleri kullandı: “Sokağa çıkma kısıtlamaları anlamında kronik ve de büyüklerimizle ilgili kısmen olabilir.”

Fahrettin Koca, şehirler arası yolculuk anlamında da Hayat Eve Sığar uygulamasından edinilecek bir kod ile şehirler arası yolcuğun yapılabileceğini açıkladı. Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşların da 1 ay geri dönmemek şartıyla kaymakamlıklardan alacağı izinle şehirler arası yolculuk yapabilecekleri de belirtildi.

Bakan Koca, sokağa çıkma yasağı hakkında ise şu sözleri kullandı: “Bilim Kurulumuz tarafından değerlendiriliyor. Daha da gevşetilmiş olacak. Yeni dönemde özellikle üzerinde durduğumuz riskli gördüğümüz hasta, yaşlı, kronik hasta grubumuzu daha kontrol etmek istiyoruz.Onları ve büyüklerimizi bu anlamda biraz güvene almak istiyoruz. O nedenle o yaş grubuna ve kronik hasta grubuna biraz daha kısıtlamalar devam edebilir. Bu Bilim Kurulunun önerisi, Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmiş olacak. Sokağa çıkma anlamında kronik hastalarımız ve büyüklerimizle ilgili kısmen olabilir.”