Her geçen gün akıllı telefon teknolojileri gelişiyor ve eskiden aklımızın ucundan geçmeyen özellikler ceplerimize getiriliyor. Derin AR-GE çalışmaları sürdüren teknoloji devleri her yeni model akıllı cihaza yeni özellikler koymanın ve diğer modeller arasında 1-0 öne geçmenin derdinde.

Teknoloji devleri çıkaracakları yeni akıllı cihazlarına sıra dışı özellikler koymaya devam edecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar katlanabilir ekran, yüz tanıma sistemleri, ekran parmak izi teknolojileri, termal ve çoklu kameralar telefonlarımızda yerini buldu. Fakat ne olduğu bilinemeyen bir sensör Google Pixel’in çıkacak en son modelinde görüntülendi.

Sensör hakkında birçok iddialar bulunmakta. Şimdiye kadar ise Google tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu Sensör Ne Olabilir?

‘Soli Radar’ Sensörü:

Bu sensör Şimdiye kadar hiç bir akıllı telefonda görülmemişti. İlk olarak Samsung S4 cep telefonlarında kullanılan el ve yüz hareketleriyle telefon kontrolü bambaşka bir noktaya getirilebilir. Bazı kişilerce bu sensörün Google’ın 2015 yılındaki I/O Geliştirici Konferansı’nda duyurduğu Project Soli‘ye ait olabileceği düşünülüyor. Benzer bir özellik LG G8 ThinQ cep telefonunda da kullanılmıştı.

‘Gerçek Ton’ Sensörü:

Diğer bir düşünce ise “True Tone” sensörü. Daha doğru bir beyaz dengesi sağlamak için kullanılabilecek sensör, ortamın beyaz dengesine göre ekranda beyaz dengesini ayarlayarak göz sağlığını koruyacak ve daha estetik bir görünüşe sahip olacak.

Başka Ne Olabilir?

Bildiğimiz gibi Google güvenlik konusunda ödün vermemeye çalışıyor ve ciddi ARGE çalışmaları sürdürmekte. Daha iyi bir yüz tanıma sistemi için kullanılabilecek bir sensör de telefondaki gizemli sensör için atılan iddialardan bazıları.