Enes Batur, 1998 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğudur. Kardeşleri Toygu Sungurtekin ve Elis Bera Sungurtekin’dir. Annesi Arzu Sungurtekin hemşire, babası Fatih Sungurtekin ise emekli özel harekat polisi olduğu için uzun süreli olarak farklı şehirlerde yaşamıştır.

Lise yıllarında dış görünüşünden dolayı arkadaşları tarafından dışlanan ‘bilgisayar bağımlısı’ bir genç olduğunu belirten Enes Batur, 18 Kasım 2012’de kurduğu YouTube kanalı tartışmasız bir şekilde hayatını değiştiren dönüm noktası olmuştur. Oyun bazlı içerikler üreten Enes Batur, ürettiği yeni video fikirleri ile kısa sürede oyun severlerin bir ilgi odağı oldu.

Enes Batur ve YouTube Kanalı

Enes Batur’un İlk Videosu

Minecraft ağırlıklı videolarını yüklediği bu dönemde bir yıl kadar YouTube’a ara vermiştir.

Ardından tekrar YouTube’a başladığında Enes Batur, “Çok fazla rakibim olmuştu.” ifadelerini kullanmıştır. Enes Batur‘u ilk gördüğümüz videolarda 15 yaşında olan Enes Batur, büyük bir oranda siber zorbalığa maruz kalmıştır.

Enes Batur (15 Yaş)

Bu dönemlerden beridir videolarında takipçilerine hayallerinin peşinden koşmasını ve bunu en sonunda başarabileceklerinin düşüncesini aşılayan Enes Batur’un kanalı 300.000 abone olduğu gün, bir saldırı sonucunda kapatılmıştı. Ertesi gün açılan YouTube kanalının kapanmasının ardından Enes Batur’un takipçileri Oğuz Sasi’nin saldırısı olduğunu düşünüp Facebook üzerinden ciddi bir eleştiri yağmuruna tutmuştu.

Kanalının açılmasının ardından yaptığı açıklama videosu.

Video kalitesi günden güne artarken, takipçilerine samimi duygular ile maneviyat kavramını öğreten videolara da kanalında yer verdi.

Hayatının en zor yılı olan üniversite sınavına hazırlandığı senenin başlamasının ardından her gün video yüklerken, ders çalışmaya devam eden Enes Batur, emeklerinin karşılığını alarak Antalya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanmıştır ancak şuan buradaki kaydını dondurarak 2 yıl aranın ardından İstanbul’a taşınarak eğitim öğretim hayatına Nişantaşı Üniversitesi’nde devam etmiştir.

Enes Batur ve Amcası

Yeni evine taşınarak videolarına çok daha fazla kalite katan Enes Batur, bu dönemde Türkiye’nin açık ara en büyük bireysel YouTuber’ı olmuştu. Amcası Murat Sungurtekin ile videolarını çeken Enes Batur, gençler arasında yaşanan büyük bir sendrom olan ‘Aile bireylerinden utanma’ durumunu birçok takipçisinin aşmasını sağlamıştır.

YouTuber kavramı ne kadar genişlerse aynı orantıda Enes Batur isminin de genişlediği bir dönemdi, ilk filmi olan Hayal Mi? Gerçek Mi?’nin çekimleri başladı. Bu dönemde Altın Kelebek Ödülü kazandı.

Altın Kelebek Ödülü’nün bilinçli bir şekilde ünvan olarak geri alınmasının ardından şuan aramızda olmayan bir takipçisi Furkan’a hediye etti.

Filminin içinde de olan ve 50.000.000 izlenmeyi geçmiş durumda olan şarkısı ‘Sen Yerinde Dur‘ parçası filminin vizyona girdiği gün yayına girdi.

Enes Batur’un Film İstatistikleri

19 Ocak’ta vizyona giren filmi 1.483.848 seyirci ve 17.463.423,15 TL hasılat ile sinema gündemine bomba gibi düştü.

Bu dönemin ardından neredeyse tüm Türkiye’nin konuştuğu birisi haline gelen Enes Batur herkes tarafından bilinen birisi haline gelmişti. Kendilerinin değimiyle “İnternetin yaramaz çocukları, bir şeyler başarmıştı.

2018 yılı içerisinde hayatına birçok yenilik katan Enes Batur, her gün video yüklemek yerine haftada 3 ‘kaliteli’ video yükleyeceğini açıkladı. Yeni filmi olan Enes Batur Gerçek Kahraman‘ın çekimlerine devam ediyor.

Yeni filmini bayram arefesinde vizyona sokan ünlü YouTuber, ilk filmine olan ilgiyi yakalayamadı. Riskli bir deneme olan ‘Gerçek Kahraman’ filminden ümidini kesen Batur, ilk filmini Netflix’e satarak. Dijital medya üzerinden filminin lisansını satmış oldu. Netflix üzerinde büyük bir ilgi gördü bunun sonucunda, bazı Netflix sunucularına erişim kesildi. Durumun ardından film “Netlflix’ten Kaldırıldı!” haberleri yalanlandı.

Antalya’dan, İstanbul’a taşındı. Bir özel üniversitede Medya ve İletişim Fakültesi’ne başlaması üzerine tüm hayatını bu şehre entegre etti. Antalya’da bulunan ofisinin yanı sıra İstanbul’a da bir ofis açacağını belirtti.

Enes Batur Başarıları

İlk defa YouTube Rewind prodüksiyonu içerisinde yer alan Türk YouTuber

Altın Kelebek Ödülleri

En İyi YouTuber/Instagrammer

Social Media Awards

En İyi Erkek Fenomen Ödülü

Altın Palmiye Ödülleri

Yılın Fenomeni

LaLiga Onur Konuğu

En Popüler Türk YouTuber