Deli Mi Ne, kendisi hakkında yapılan yalan haberlere bir dur diyerek 15 ay önce (Nisan 2018) bir televizyon kanalına tazminat davası açmıştı. Son yaptığı videoda mahkemeyi kazandığını ve belli bir miktar tazminat aldıklarını belirtti.

Deli Mi Ne kanalı yüzü Fester Abdü yayınladıkları videoda bu olayları anlattı. söylediklerine göre; 78 saniyelik bir video 3 defa farklı zamanlarda arka arkaya yayınlandı, videoda maddi ve manevi olarak birçok farklı hak ihlali yapıldı.

Bu haberlerden Televizyon kanalı, 234 bin TL’lik bir gelir elde edildi. Bunlardan dolayı da Deli Mi Ne YouTube kanalı 234 bin TL‘lik bir tazminat davası açtı. Maddi ve manevi olarak kanala 3 farklı tazminat davası açıldı. 3 davada da kişiler hapis suçuyla yargılandı ve aynen adli para cezasına çevrildi.

Davanın Sonucu Olarak:

  • 234 bin TL‘lik telif hakkı davası kazanıldı.
  • Deli Mi Ne’nin ifadesine göre ” Yargıtay, ‘Şirketime ve kanalıma, kanal çalışanlarıma verdikleri maddi ve manevi zarardan dolayı’, ‘Ayrıca tarafımı psikolojik travmaya ve ağır bir üzüntüye soktukları için’ ve ayrıca ‘Halka mal olmuş milyonlarca kişi tarafından bilinen biri olduğumdan dolayı’ aynı zamanda ‘Televizyon kanalının büyüklüğü ve izlenim oranları da baz alınarak’ 1.2 milyonTL’lik bir tazminatı kazanmamızı uygun gördü.’ ” Bu şekilde 1.2 milyon TL’lik telif hakkı davası da kazanılmış oldu.
  • Toplam da 1.434.000 TL‘lik tazminat davasını Deli Mi Ne kazanmış oldu.

Deli Mi Ne’nin Olayla İlgili Diğer İfadeleri:

  • “Sanmayın ki bu kanalda tek ben varım; Beni çeken kameraman, ofisimizi düzenleyen ve temizleyen hizmetli ablamız ve video düzenleyenler olarak bir çok kişi var. Ve biz bu yüzden dolayı tamamen kapanabilir, hatta ve hatta bütün şirketimiz işsiz kalabilirdi. Bu kişilerin hepsi evine ekmek götürüyor. Bu olaylardan dolayı kanalımızı kapatabilirdik; kanalımız iş almayabilir ve hatta reklam bile yapamayabilirdi.”
  • “İlk başlarda çok korkmuştuk çünkü karşımızda çok büyük bir oluşum, çok büyük bir şirket vardı. Ama, haklı olanın hakkı hiç bir zaman yerde kalmaz. Hakkınızı aramaktan asla çekinmeyin.”
  • Olayın dava yanı bir yana; bu parayı nasıl harcayacağımı da düşündüm.

Deli Mi Ne, Bu Parayı Nereye Harcıyacak?

Deli Mi Ne, kazandığı 1.434.000 TL‘lik tazminat davasının parasıyla kocaman bir film stüdyosu açacağını ve bütün Deli Mi Ne ailesinin bu alandaki hayali olan iş olanağı sağlayacağını söyledi. Ve videosunda “Holywood gibi büyük bir şirket düşünüyorum bu yatırımla.” cümlesini kurdu.

Yardımları İçin Ekibimizden Mehmet Baruk‘a Teşekkür Ederiz.