Çoğunlukla bilimsel araştırmalarla duyduğumuz NASA, bu günlerde bambaşka bir konu ile gündemde. Uluslararası Uzay İstasyonuna 6 aylık görev için gönderilen bir astronot uzay istasyonunda eski eşinin banka hesabına erişmek ile suçlanıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonunda 6 aylık görevi için bulunan astronot anne McClain, eski eşinin banka hesabına eriştiği iddia ediliyor. McClain’in eski kocası Summer Worden ile tartıştığı sırada eşinin eskiden yaptığı harcamalardan bahsetmesi üzerine şüphelenen Amerikan Hava Kuvvetleri eski istihbarat subayı olan Summer Worden bankaya başvurarak bir araştırma başlattı

İstek üzerine araştırma yapan banka, NASA’ya kayıtlı olan bir bilgisayar ile hesaba erişim sağlandığını belirtti. Şüphelerinin doğru çıktığını anlayan eski koca, hesapta bir kayıp olmamasına rağmen bilgi hırsızlığı gerçekleştiği gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) başvurdu.

Yaşadıkları ayrılık sonrasında eski kocasının çocuklarına bakabilecek kadar para olup olmadığını kontrol etmek ve aralarındaki karmaşık maddi durumu incelemek için hesaba girdiğini belirten astronot McClain, eski eşinin hesabına girmesinde bir sakınca olduğunu bilmediğini, kendisine böyle bir yasak konulmadığını da belirtti.

Astronot McClain, Tarihin İlk Uzay Suçlusu Olabilir!

Eski kocanın Federal Ticaret Komisyonu‘na yaptığı şikayet ve bankanın açıkladıkları verilerden sonra olaya NASA’da doğrudan girmiş oldu. NASA’nın da olayı yakından izlediğini ve Federal Ticaret Komisyonu’ndan tam bir yanıt alamadığını söyleyen eski koca’nın şikayeti mahkemede “suç” olarak tescillenilirse NASA Astonotu McClain, tarihtaki ilk uzay suçlusu olacak.