Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında bahsettiği ve uzun süredir üzerinde çalıştıklarını belirttiği 1 milyon yazılımcı projesinin tamamlandığını Twitter hesabından duyurdu.

1 Milyon Yazılımcı projesine başvurular internet üzerinden alınacak. Hesap oluşturulduktan sonra özgeçmiş (CV) hazırlanacak ve öğnrecinin aldığı online eğitimler doğrultusunda bu CV sürekli olarak güncellenecek. Oluşturulan bir CV havuzunda herkesin özgeçmişleri eklenecek ve ihtiyacı olan firmalar bu havuzdan ihtiyaçları ve aradığı yetenekler doğrultusunda istihdam sağlayabilecek.

Kayıtlar ” https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login ” adresinden yapılabilecek. Eğer uygulamaya üyeliğiniz yoksa linkte yer alan ”Kayıt Ol” butonuna basarak kayıt oluşturabilirsiniz. E-postanıza gelecek maille şifre oluşturup sisteme giriş yapabilirsiniz.

Bakanlık tarafından oluşturulan kılavuza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bakan Berat Albayrak ise paylaştığı videoda sözlerde bulundu: ”Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Türkiye’ye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazandıracak 1 milyon yazılımcı projemiz tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu proje kapsamında gençlerimize online eğitimle yazılımcı olma imkanı sağlayacağız. Bildiğiniz gibi yazılım sektörü geleceğin değil bugünün en önemli iş alanlarından biri haline geldi. Türkiye bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı mevcut. Özellikle ara eleman açığımız bulunuyor. Türkiye olarak büyük ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Yazılımcılık alanında büyük bir sıçrama sağlarsak inanın hedeflerimize ulaşmamız çok daha kolay olacak. Türkiye’de sınırlı sayıda yazılımcı bulunması nedeniyle yazılımcılar bir projede; sistem analisti, sistem test uzmanı, proje yöneticisi, tasarım uzmanı, güvenlik uzmanı gibi birçok görevi aynı anda yürütmek zorunda kalıyor. Ve firmalarımız bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor. İşte 1 milyon yazılımcı projesi; sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek. Yazılımcıların sadece uzmanlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken çalışmasına imkan tanıyacak ve ülkemize bu alanda arzu ettiğimiz yetkinliği sağlayacak.”